2024 Schedule
In Memory Of Rich Ferkel
Kyle Reinhardt Wins Ford Classic Opener, Runner-up...
Paul Weaver tops all-time feature win list at hist...
2024 Schedule

2024 Schedule

2/1/2024 -
FREMONT, Ohio – The 2024 Fremont Speedway presented by Gill Construction schedule will be diverse and exciting, offering 24 events during “The Track T
In Memory Of Rich Ferkel

In Memory Of Rich Ferkel

1/3/2024 -
Click here to see a full gallery of images. https://www.fremontohspeedway.com/gallery/?g=25799
Kyle Reinhardt Wins Ford Classic Opener, Runner-up...

Kyle Reinhardt Wins Ford Classic Opener, Runner-up...

9/19/2023 -
4-Crown Nationals at Eldora Speedway Up Next Fremont, OH – September 19, 2023 by Addicted2Dirt PR & Media Mgmt Photo Credit: Paul Arch Kyle Reinhardt
Paul Weaver tops all-time feature win list at hist...

Paul Weaver tops all-time feature win list at hist...

8/22/2023 -
By Brian Liskai (Fremont, OH) -- Fremont Speedway has been in existence for 72 years in the Sandusky County Fairgrounds. Hope appropriate on the night

Track Champions

Super Sprint/Super Modified Champions

1951 - Leo Caldwell, Perrysburg
1952 - Leo Caldwell, Perrysburg
1953 - Pet Toth, Toledo
MARC - John Auxter, Lindsey
1954 - Roy Bauman, Toledo
1955 - Gug Keegan, Green Springs
1956 - Jim Roepke, Elmore
1957 - George Fosco, Sandusky
1958 - Jim McCune, Toledo
1959 - Jim McCune, Toledo
1960 - Darl Harrison, Bettsville
1961 - Darl Harrison, Bettsville
1962 - Darl Harrison, Bettsville
1963 - Rollie Beale, Toledo
1964 - Harold McGilton, Fremont
1965 - Jim Linder, Fremont
1966 - Al Franks, Fremont
1967 - Gug Keegan, Green Springs
1968 - Al Franks, Fremont
1969 - Jim Linder, Fremont
1970 - Harold McGilton, Fremont
1971 - Al Franks, Fremont
1972 - John Auxter, Lindsey
1973 - Al Franks, Fremont
1974 - Gug Keegan, Green Springs
1975 - Gug Keegan, Green Springs
1976 - Jim Linder, Fremont
1977 - Jim Linder, Fremont
1978 - John Naida, Monroe, Mich.
1979 - Jim Linder, Fremont
1980 - no points kept
1981 - Mark Keegan, Fremont
1982 - Mark Keegan, Fremont
1983 - Jim Linder, Fremont
1984 - Jim Linder, Fremont
1985 - John Beaber, Gibsonburg
1986 - Randy Ford, Elmore
1987 - John Beaber, Gibsonburg
1988 - Todd Vance, Fremont
1989 - Mark Keegan, Fremont
1990 - Mark Keegan, Fremont
1991 - Eric Rankin, New London
1992 - Mark Keegan, Fremont
1993 - Mark Keegan, Fremont
1994 - Mark Keegan, Fremont
1995 - No points kept
1996 - Todd Kane, Powell, Oh.
1997 - Mark Keegan, Fremont
1998 - No points kept
1999 - No points kept
2000 - Eric Rankin, New London
2001 - John Ivy, Fremont
2002 - John Ivy, Fremont
2003 - Byron Reed, Monclova
2004 - John Ivy, Fremont
2005 - Mike Linder, Fremont
2006 - Mike Linder, Fremont
2007 - Byron Reed, Monclova
2008 - Byron Reed, Monclova
2009 - Brock Mayes, Bucyrus
2010 - Craig Mintz, Gibsonburg
2011 - Bryan Sebetto, Fremont
2012 - Craig Mintz, Gibsonburg
2013 - Byron Reed, Monclova
2014 - Byron Reed, Monclova
2015 - Byron Reed, Monclova
2016 - Broc Martin, Wooster
2017-Byron Reed, Monclova
2018-Craig Mintz, Gibsonburg
2019-Michael Buddy Kofoid, Pengrove, Calif.
2020-Nate Dussel, Bradner,
2021 - DJ Foos, Fremont,
2022 - Craig Mintz, Gibsonburg

360-SPRINT CHAMPIONS

1992 - Bobby Clark, Fremont
1993 - Bobby Clark, Fremont
1995 - Eric Slade, Hillsdale, Mich.

305-SPRINT CHAMPIONS

1990 - Lee Potter, Fremont
1991 - Skip Miller, Fostoria
1994 - John Ivy, Fremont
1995 - Phil Gressman, Clyde
1996 - Jody Keegan, Fremont
1997 - Troy Vaccaro, Sandusky
2000 - Bryan Scott, Castalia
2001 - Bryan Scott, Castalia
2002 - Bryan Scott, Castalia
2003 - Caleb Griffith, Castalia
2004 - Brian Smith, Fremont
2005 - Paul Weaver, Fremont
2006 - Paul Weaver, Fremont
2007 - Andy Shammo, Millbury
2008 - Stuart Brubaker, Helena
2009 - Todd Heuerman, Liepsic
2010 - Stuart Brubaker, Helena
2011 - Stuart Brubaker, Helena
2012 - DJ Foos, Fremont
2013 - John Ivy, Fremont
2014 - Jordan Ryan, Castalia
2015 - Bobby Clark, Fremont
2016 - Nate Dussel, Bradner
2017-Nate Dussel, Gibsonburg
2018-John Ivy, Fremont
2019-John Ivy, Fremont
2020-Paul Weaver, Fremont
2021 - Matt Foos, Fremont
2022- Paul Weaver, Fremont

MINI-SPRINT CHAMPIONS

1991 - Matt Alloway, Kansas
1992 - Jerry Inbody, Findlay

LATE MODEL CHAMPIONS

In 1963 the Hobby Stock division was initiated at the speedway which progressed to the Semi-Late division in 1968 and the present Late Model division in 1972

1963 - Fran Steinmetz, Tiffin
1964 - Chuck Huber, Fort Seneca
1965 - LeRoy Youster, Oak Harbor
1966 - Roy Sheets, Fremont
1967 - Roy Sheets, Fremont
1968 - Jim Fleming, Bellevue
1969 - De Genzman, Fremont
1970 - Dale Hasselbach, Fremont
1971 - De Genzman, Fremont
1972 - De Genzman, Fremont
1973 - Art Ball, Tiffin
1974 - Walley Heminger, Fremont
1975 - Art Ball, Tiffin
1976 - Ron Leaser, Fremont
1977 - Ron Leaser, Fremont
1978 - Bruce Berryman, Fremont
1979 - Wally Heminger, Fremont
1980 - No points kept
1981 - Roy Sheets, Fremont
1982 - Roy Sheets, Fremont
1983 - Ken Clark, Fremont

STREET STOCK CHAMPIONS

1978 - Rob Fisher, Fremont
1979 - L.J. Connors, Clyde
1980 - No points kept
1981 - L.J. Connors, Fremont
1982 - Larry Lavoy, Bettsville
1983 - Jeff Hoffman, Tiffin
1984 - Jeff Hoffman, Tiffin
1985 - Dan Roepke, Gibsonburg
1986 - Wayne Maffett, Sr., Mansfield
1987 - Loren Sautter, Grand Rapids
1988 - Ron Beckstein, Jr., Bowling Green
1989 - Jeff McCoy, Tiffin
1990 - Wayne Maffett, Sr., Mansfield
1991 - Jeff Babcock, Bradner
1992 - Tom Beam, Woodville
1993 - Wayne Maffett, Sr., Mansfield
1994 - Wayne Maffett, Jr., Mansfield
1995 - Dennis Filliater, Fremon

DIRT TRUCKS

2000 - Danny Roepke, Elmore
2001 - Steve Sabo, Fremont
2002 - Steve Sabo, Fremont
2003 - Greg Summit, Carey
2004 - Steve Sabo, Fremont
2005 - Bobby Davis, Fremont
2006 - Brian Arnold, Tiffin
2007 - Cory Ward, Sandusky
2008 - Jim McGrath, Clyde
2009 - Steve Endicott, Risingsun
2010 - Steve Sabo, Fremont
2011 - Art Ball, Tiffin
2012 - Art Ball, Tiffin
2013 - John Ivy, Fremont
2014 - Shawn Valenti, Rising Sun
2015 - Kent Brewer, Fostoria
2016 - Keith Sorg, Fremont
2017-Dustin Keegan, Fremont
2018-Keith Sorg, Fremont
2019-Shawn Valenti, Fostoria
2020-Shawn Valenti, Fostoria
2021-Shawn Valenti, Fostoria
2022- Jamie Miller, Fremont

FUN CARS

Saturday Night Enduro CHAMPIONS
1992 - Jody Keegan, Fremont
1993 - Rick Gwin, Mansfield

SIX-CYLINDER SPORTSMAN CHAMPIONS

1957 - Wendell Smith, Bettsville
1958 - Herb Robinson, Adrian, Mi.
1959 - Herb Robinson, Adrian, Mi.
1960 - Herb Robinson, Adrian, Mi.
1961 - Herb Robinson, Adrian, Mi.
1962 - Herb Robinson, Adrian, Mi.
1963 - Herb Robinson, Adrian, Mi.
1976 - Jack Gordon, Fremont (lightning rod division)
1977 - Mark Keegan, Clyde
1978 - Tim Sabo, Fremont
1979 - Jim Leaser, Fremont
1980 - No points kept
1981 - Gordon Holbrook, Oak Harbor
1982 - Jerry Creeger, Kansas
1983 - Bob Johnson, Toledo
1984 - Bob Johnson, Toledo
1985 - Dale DeLong, Whitehouse
1986 - Jim Keegan, Fremont
1987 - Bill Hahn, Gibsonburg
1988 - Jim Keegan, Fremont

STRICTLY STOCK CHAMPIONS

1953 - Gene Notestine, Frmeont
1954 - Gug Keegan, Green Springs
1955 - Bob Purvis, Perrysburg
1956 - LeRoy Youster, Oak Harbor

602 Crate Late Models

2015 - Dustin Sautter, Bowling Green
2016 - John Brooks, Wayne
2017-John Brooks, Wayne

Limited Late Models

2018-Dustin Keegan

Sport Compacts

2012 - Brandon Myers, Grand Rapids, OH
2013 - Andrew Schroeder, Gibsonburg